Träningsmatcher: Se de senaste resultaten

Ligasäsongen i Basketligan börjar närma sig med stormsteg och träningsmatcherna pågår för fullt. Vi kommer här dagligen uppdatera med de senaste resultaten och kommande matcher.

Vet du några resultat eller inplanerade matcher? Mejla oss gärna på redaktionen@basketsverige.se

SENASTE RESULTATEN:

28/9:
Solna Vikings – Cralsheim Merlins (i Danmark) 82–96
Sallén Basket – Norrköping Dolphins 60–58

27/9:
Kataja (Finland) – Umeå Bskt 78–62
Nässjö Basket – Randers (Danmark) 72–80
Bakken (Danmark) – Solna Vikings 84–91
Dam: Akropol Basket – Solna Vikings 59–63

26/9:
Borås Basket – Randers (Danmark) 104–82
Eco Örebro – 08 Stockholm 97–73
Oulo (Finland) – Umeå Bskt 82–76
Jämtland Basket – Jets Basketball Club (Norge) 123–85
Dam: 08 Stockholm – Alvik Basket 41–69

24/9:
Södertälje Kings – Tamperee Pyrintö (Finland) 82–80

25/9:
Södertälje Kings – Tamperee Pyrintö (Finland) 76–73

23/9:
Sundsvall Dragons – Uppsala Basket 69–98

21/9:
Norrköping Dolphins – Nässjö Basket (i Borås) 95–79
Borås Basket – Eco Örebro 99–55
Kauhajoen Karhut (Finland) – Solna Vikings 89–103
Gdynia (Polen) – Telge Basket 85–71
Dam: 08 Stockholm – Akropol Basket 63–50
Dam: Norrköping Dolphins – Alvik Basket 53–40

20/9:
Nässjö Basket – Eco Örebro (i Borås) 61–53
Borås Basket – Norrköping Dolphins 100–92
Kouvot (Finland) – Solna Vikings 96–92
Verviers-Pepinster (Belgien) – LF Basket 84–70
Dam: Akropol Basket – Stevnsgade (Danmark) 64–79
08 Stockholm – Visby Ladies 65–50
Energa Torun (Polen – Telge Basket 87–52

19/9:
Uppsala Basket – Sundsvall Dragons 84–72
Borås Basket – Nässjö Basket 67–56
Eco Örebro – Norrköping Dolphins (i Borås) 65–74
Charleroi (Belgien) – LF Basket 76–69
Salon Vilpas (Finland) – Solna Vikings 67–79

18/9:
Decin (Tjeckien) – Södertälje Kings 69–73

17/9:
Decin (Tjeckien) – Södertälje Kings 85–76

14/9:
Norrköping Dolphins – Solna Vikings 100–77
Randers (Danmark) – Borås Basket 90–98
LF Basket – BK Saldus (Lettland) 89–61
Jämtland Basket – Helsinki Seagulls (Finland) 70–74
Hoersens (Danmark) – Sundsvall Dragons 97–96

13/9:
Hoersens (Danmark) – Borås Basket 82–78
Randers (Danmark) – Sundsvall Dragons 97–85
Jämtland Basket – BK Saldus (Lettland) 81–80
Helsinki Seagulls (Finland) – LF Basket 71–78
Norrköping Dolphins – Uppsala Basket 82–87
Sallén Basket – Solna Vikings 63–58

12/9:
Svendborg (Danmark) – Sundsvall Dragons 91–93
Kauhajoen Karhu (Finland) – Umeå Bskt 75–84
LF Basket – Jämtland Basket 81–79
Nässjö Basket – Uppsala Basket 59–66
Solna Vikings – Norrköping Dolphins 71–82
Barons (Lettland) – Södertälje Kings 76–82

11/9:
Tampere (Finland) – Umeå Bskt 75–78
Kalev Cramo (Estland) – Södertälje Kings 91–80

10/9:
Lapuan Korikobrat (Finland) – Umeå Bskt 113–112

9/9:
Nässjö Basket – Borås Basket 60–69

7/9:
Nässjö Basket – Hörsholm 79ers (Danmark) 70–62
Södertälje Kings – Naestved (Danmark) 85–61
Telge Basket – 08 Stockholm 62–38

6/9:
Nässjö Basket – Hörsholm 79ers (Danmark) 72–68
Sundsvall Dragons – Jämtland Basket 83–71
Uppsala Basket – Norrköping Dolphins 81–69
Eco Örebro – Baerums Verk (Norge) 87–73
Sallén Basket – 08 Stockholm 37–44
Södertälje Kings – Naestved (Danmark) 73–48

30/8:
Södertälje Kings – Nässjö Basket 55–76
Eco Örebro – Uppsala 55–49

29/8:
LF Basket – Umeå Bskt 79–76

24/8:
Nässjö Basket – Malbas 82–66

23/8:
Nässjö Basket – Malbas 92–58
Eco Örebro – Eskilstuna 87–32

Dela inlägget