Fotograf: Montage (Bildbyrån)

2 dagar kvar: Nässjö Basket och Södertälje Kings

Premiären i SBL är nu bara två dagar bort. Hela veckan går vi igenom vad du behöver veta om varje klubb. Idag presenterar vi Nässjö Basket och Södertälje Kings.


Klubben bildades: 1941
Så gick det i fjol: 15-17 (7:a i grundserien), ut i kvartsfinal
Arena: Nässjö Sporthall
Publikkapacitet: 1 200

Ordförande: Lars Svensson
Klubbdirektör: Ulf Classon/Mats Homelius
Huvudtränare: Felix Alonso
Assisterande tränare: Jordi Juste

Hemsida: www.nassjobasket.se
Sociala medier: Facebook, Instagram, Twitter

TRUPPEN 2017/2018:
Dusan Sisic (NY: Hiefenech, Luxemburg)
Isaiah Johnson (NY: College, USA)
Angelo Griffis (NY: College, USA)
David Czerapowicz (NY: RIG Mark)
Sango Niang (NY: Zamorano, Spanien)
Thomas Tshikaya (NY: College, USA)
Edin Hanusa (NY: Wetterbygden)
Daniel Eliasson
Kristian Heder Ternell
Jonathan Peleg
Mantas Griskenas
Karim Wazzi

Förluster: Reginald Johnson Jr (Ourense, Spanien), Dartaye Ruffin (Palencia, Spanien), William Gutenius (Clavijo, Spanien), Oscar Jernberg (Alvik Basket), Auston Barnes (Oklart), Marko Dojkic (Oklart), Wictor Grenthe (Slutar)

TRÄNINGSMATCHER:
26/9: Norrköping Dolphins–Nässjö Basket 86–61
22/9: Norrköping Dolphins–Nässjö Basket 80–72
16/9: Nässjö Basket–Hörsholm, Danmark 80–76
9/9: Hörsholm, Danmark–Nässjö Basket 92–65
2/9: Nässjö Basket–Wetterbygden 72–66
26/8: Nässjö Basket–Bankeryds Basket 99–59
19/8: Nässjö Basket–Bankeryds Basket 89–60

PREMIÄR:
Fredag 2017-10-06 19:04:00 Jämtland Basket–Nässjö Basket (@ Östersunds Sporthall)

 


Klubben bildades: 1968
Så gick det i fjol: 23-9 (3:a i grundserien), SM-silver
Arena: Täljehallen
Publikkapacitet: 2 400

Ordförande: Per-Olof Fahlander
Klubbdirektör: Robert Andersson
Huvudtränare: Ludwig Degernäs
Assisterande tränare: Lukas Varga

Hemsida: www.sbbk.se
Sociala medier: Facebook, Instagram, Twitter

TRUPPEN 2017/2018:
Tobias Borg (NY: Bilbao, Spanien)
Dimitris Agathangelidis (NY: Tälje Knights)
Oskar Holm (NY: Tälje Knights)
Adam Karahmetovic (NY: Tälje Knights)
Mario Blazevic (NY: Alvik Basket)
Martin Pahlmblad (NY: Kymi BC, Grekland)
Aaron Anderson (NY: Kennesaw State, USA)
Toni Bizaca
Henrik Sjölin
Nick Spires
Adam Ramstedt
Valter Lindström

Förluster: Thomas Massamba (Gornicza, Polen), Delvon Johnson (Illawarra Hawks, Australien), Mich Petersen (Köping Stars), Filip Kovacek (Köping Stars), Davis Lejasmeiers (Krosno, Polen), Lazar Radosavljevic (Oklart), Darien Brothers (Oklart), Tanel Kurbas (Oklart), Ludvig Svanström (Slutat)

TRÄNINGSMATCHER:
26/9: Södertälje Kings–Uppsala Basket 87–80
18/9: Rethymno, Grekland–Södertälje Kings 68–53
16/9: Rethymno, Grekland–Södertälje Kings 70–63
9/9: Uppsala Basket–Södertälje Kings 68–81
2/9: Södertälje Kings–Köping Basket 95–52

PREMIÄR:
Lördag 2017-10-07 17:00:00 Södertälje Kings–BC Luleå (@ Täljehallen)

Dela inlägget