Fotograf: Kenta Jönsson / Bildbyrån

Spelprogram säsongen 2019/2020

Här hittar du alla kommande matcher + länk till TV-sändning för hela SBL-säsongen 2019/2020. Samtliga matcher inklusive hela slutspelet går att se på SBLPlay.se. Utvalda matcher kommer även gå att se på SVT.

VECKA 50:
Måndag 2019-12-09 19:04 BC Luleå – Norrköping Dolphins (Luleå Energi Arena)
Tisdag 2019-12-10 19:04 Nässjö Basket – Södertälje Kings (Nässjö Sporthall)
Tisdag 2019-12-10 19:04 Wetterbygden Stars – Köping Stars (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 2019-12-10 19:04 Djurgården Basket – Umeå BSKT (Brännkyrkahallen)
Tisdag 2019-12-10 20:04 Jämtland Basket – Borås Basket (Östersunds Sporthall)
Fredag 2019-12-13 18:34 Umeå BSKT – Wetterbygden Stars (Umeå Energi Arena)
Fredag 2019-12-13 19:04 Södertälje Kings – Jämtland Basket (Täljehallen)
Fredag 2019-12-13 19:04 Borås Basket – BC Luleå (Boråshallen)
Lördag 2019-12-14 16:04 Köping Stars – Nässjö Basket (Karlbergshallen)
Lördag 2019-12-14 17:34 Norrköping Dolphins – Djurgården Basket (Stadium Arena)

VECKA 51:
Måndag 2019-12-16 19:04 BC Luleå – Södertälje Kings (Luleå Energi Arena)
Måndag 2019-12-16 19:04 Nässjö Basket – Umeå BSKT (Nässjö Sporthall)
Tisdag 2019-12-17 19:04 Norrköping Dolphins – Borås Basket (Stadium Arena)
Tisdag 2019-12-17 19:04 Djurgården Basket – Wetterbygden Stars (Brännkyrkahallen)
Lördag 2019-12-21 17:04 Södertälje Kings – Borås Basket (Täljehallen)
Lördag 2019-12-21 20:04 Jämtland Basket – Köping Stars (Östersunds Sporthall)

VECKA 52:
Fredag 2019-12-27 18:34 Umeå BSKT – Jämtland Basket (Umeå Energi Arena)
Fredag 2019-12-27 19:04 Södertälje Kings – Norrköping Dolphins (Täljehallen)
Fredag 2019-12-27 19:04 Djurgården Basket – Borås Basket (Fryshyset)
Fredag 2019-12-27 19:04 Wetterbygden Stars – Nässjö Basket (Huskvarna Sporthall)
Fredag 2019-12-27 19:04 Köping Stars – BC Luleå (Karlbergshallen)

VECKA 1:
Måndag 2019-12-30 17:04 BC Luleå – Umeå BSKT (Luleå Energi Arena)
Måndag 2019-12-30 19:04 Borås Basket – Södertälje Kings (Boråshallen)
Måndag 2019-12-30 19:04 Norrköping Dolphins – Köping Stars (Stadium Arena)
Måndag 2019-12-30 19:04 Jämtland Basket – Wetterbygden Stars (Östersunds Sporthall)
Måndag 2019-12-30 19:04 Nässjö Basket – Djurgården Basket (Nässjö Sporthall)
Fredag 2020-01-03 18:34 Umeå BSKT – Norrköping Dolphins (Umeå Energi Arena)
Fredag 2020-01-03 19:04 Djurgården Basket – Södertälje Kings (Brännkyrkahallen)
Fredag 2020-01-03 19:04 Köping Stars – Borås Basket (Karlbergshallen)
Fredag 2020-01-03 19:04 Wetterbygden Stars – BC Luleå (Huskvarna Sporthall)
Fredag 2020-01-03 19:04 Nässjö Basket – Jämtland Basket (Nässjö Sporthall)

VECKA 2:
Måndag 2020-01-06 19:04 Södertälje Kings – Köping Stars (Täljehallen)
Tisdag 2020-01-07 19:04 BC Luleå – Nässjö Basket (Luleå Energi Arena)
Tisdag 2020-01-07 19:04 Norrköping Dolphins – Wetterbygden Stars (Stadium Arena)
Tisdag 2020-01-07 19:04 Borås Basket – Umeå BSKT (Boråshallen)
Tisdag 2020-01-07 19:04 Jämtland Basket – Djurgården Basket (Östersunds Sporthall)
Fredag 2020-01-10 18:04 Wetterbygden Stars – Borås Basket (Huskvarna Sporthall)
Fredag 2020-01-10 19:04 Nässjö Basket – Norrköping Dolphins (Nässjö Sporthall)
*Fredag 2020-01-10 19:04 Djurgården Basket – Köping Stars (Fryshuset)
Fredag 2020-01-10 19:04 BC Luleå – Jämtland Basket (Luleå Energi Arena)
Lördag 2020-01-11 16:04 Umeå BSKT – Södertälje Kings (Umeå Energi Arena)

VECKA 3:
Måndag 2020-01-13 19:04 Norrköping Dolphins – Jämtland Basket (Stadium Arena)
Tisdag 2020-01-14 19:04 Borås Basket – Nässjö Basket (Boråshallen)
Tisdag 2020-01-14 19:04 Södertälje Kings – Wetterbygden Stars (Täljehallen)
Tisdag 2020-01-14 19:04 Köping Stars – Umeå BSKT (Karlbergshallen)
Fredag 2020-01-17 19:04 Nässjö Basket – Södertälje Kings (Nässjö Sporthall)
Fredag 2020-01-17 19:04 BC Luleå – Norrköping Dolphins (Luleå Energi Arena)
Fredag 2020-01-17 19:04 Djurgården Basket – Umeå BSKT (Brännkyrkahallen)
Fredag 2020-01-17 19:04 Wetterbygden Stars – Köping Stars (Huskvarna Sporthall)
Fredag 2020-01-17 20:04 Jämtland Basket – Borås Basket (Östersunds Sporthall)

VECKA 4:
Fredag 2020-01-24 18:34 Umeå BSKT – Wetterbygden Stars (Umeå Energi Arena)
Fredag 2020-01-24 19:04 Borås Basket – BC Luleå (Boråshallen)
Fredag 2020-01-24 19:04 Södertälje Kings – Jämtland Basket (Täljehallen)
Fredag 2020-01-24 19:04 Köping Stars – Nässjö Basket (Karlbergshallen)
Fredag 2020-01-24 19:04 Norrköping Dolphins – Djurgården Basket (Stadium Arena)

VECKA 5:
Måndag 2020-01-27 19:04 Jämtland Basket – Köping Stars (Östersunds Sporthall)
Tisdag 2019-01-28 19:04 Södertälje Kings – BC Luleå (Täljehallen)
Tisdag 2020-01-28 19:04 Norrköping Dolphins – Borås Basket (Stadium Arena)
Tisdag 2020-01-28 19:04 Djurgården Basket – Wetterbygden Stars (Brännkyrkahallen)
Tisdag 2020-01-28 19:04 Nässjö Basket – Umeå BSKT (Nässjö Sporthall)

VECKA 6:
Måndag 2020-02-03 18:34 Umeå BSKT – Jämtland Basket (Umeå Energi Arena)
Måndag 2020-02-03 19:04 Wetterbygden Stars – Nässjö Basket (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 2020-02-04 19:04 Södertälje Kings – Norrköping Dolphins (Täljehallen)
Tisdag 2020-02-04 19:04 Köping Stars – BC Luleå (Karlbergshallen)
Tisdag 2020-02-04 19:04 Borås Basket – Djurgården Basket (Boråshallen)
Fredag 2020-02-07 19:04 Djurgården Basket – Nässjö Basket (Brännkyrkahallen)
Fredag 2020-02-07 19:04 BC Luleå – Umeå BSKT (Luleå Energi Arena)
Fredag 2020-02-07 19:04 Norrköping Dolphins – Köping Stars (Stadium Arena)
Lördag 2020-02-08 20:04 Jämtland Basket – Wetterbygden Stars (Östersunds Sporthall)

VECKA 7:
Måndag 2020-02-10 19:04 Södertälje Kings – Djurgården Basket (Täljehallen)
Tisdag 2020-02-11 19:04 Jämtland Basket – Nässjö Basket (Östersunds Sporthall)
Tisdag 2020-02-11 19:04 Wetterbygden Stars – BC Luleå (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 2020-02-11 19:04 Norrköping Dolphins – Umeå BSKT (Stadium Arena)
Tisdag 2020-02-11 19:04 Borås Basket – Köping Stars (Boråshallen)
Fredag 2020-02-14 18:34 Umeå BSKT – Borås Basket (Umeå Energi Arena)
Fredag 2020-02-14 19:04 Wetterbygden Stars – Norrköping Dolphins (Huskvarna Sporthall)
Fredag 2020-02-14 19:04 Nässjö Basket – BC Luleå (Nässjö Sporthall)
Fredag 2020-02-14 19:04 Djurgården Basket – Jämtland Basket (Brännkyrkahallen)
Lördag 2020-02-15 16:04 Köping Stars – Södertälje Kings (Karlbergshallen)

VECKA 9:
Fredag 2020-02-28 19:04 Norrköping Dolphins – Nässjö Basket (Stadium Arena)
Fredag 2020-02-28 19:04 Borås Basket – Wetterbygden Stars (Boråshallen)
Fredag 2020-02-28 19:04 Södertälje Kings – Umeå BSKT (Täljehallen)
Fredag 2020-02-28 20:04 Jämtland Basket – BC Luleå (Östersunds Sporthall)
Lördag 2020-02-29 16:04 Köping Stars – Djurgården Basket (Karlbergshallen)

VECKA 10:
Måndag 2020-03-02 19:04 Djurgården Basket – BC Luleå (Brännkyrkahallen)
Tisdag 2020-03-03 18:34 Umeå BSKT – Köping Stars (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2020-03-03 19:04 Wetterbygden Stars – Södertälje Kings (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 2020-03-03 19:04 Nässjö Basket – Borås Basket (Nässjö Sporthall)
Tisdag 2020-03-03 19:04 Jämtland Basket – Norrköping Dolphins (Östersunds Sporthall)
Fredag 2020-03-06 18:34 Umeå BSKT – Djurgården Basket (Umeå Energi Arena)
Fredag 2020-03-06 19:04 Borås Basket – Jämtland Basket (Boråshallen)
Fredag 2020-03-06 19:04 Södertälje Kings – Nässjö Basket (Täljehallen)
Lördag 2020-03-07 16:04 Köping Stars – Wetterbygden Stars (Karlbergshallen)
Lördag 2020-03-07 17:34 Norrköping Dolphins – BC Luleå (Stadium Arena)

VECKA 11:
Måndag 2020-03-09 19:04 BC Luleå – Borås Basket (Umeå Energi Arena)
Tisdag 2020-03-10 19:04 Jämtland Basket – Södertälje Kings (Östersunds Sporthall)
Tisdag 2020-03-10 19:04 Djurgården Basket – Norrköping Dolphins (Brännkyrkahallen)
Tisdag 2020-03-10 19:04 Wetterbygden Stars – Umeå BSKT (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 2020-03-10 19:04 Nässjö Basket – Köping Stars (Nässjö Sporthall)
Fredag 2020-03-13 19:04 Borås Basket – Norrköping Dolphins (Boråshallen)
Fredag 2020-03-13 19:04 Södertälje Kings – BC Luleå (Täljehallen)
Fredag 2020-03-13 19:04 Wetterbygden Stars – Djurgården Basket (Huskvarna Sporthall)
Lördag 2020-03-14 16:04 Köping Stars – Jämtland Basket (Karlbergshallen)
Lördag 2020-03-14 16:04 Umeå BSKT – Nässjö Basket (Umeå Energi Arena)

VECKA 12:
Måndag 2020-03-16 19:04 Norrköping Dolphins – Södertälje Kings (Stadium Arena)
Tisdag 2020-03-17 19:04 Djurgården Basket – Borås Basket (Brännkyrkahallen)
Tisdag 2020-03-17 19:04 Nässjö Basket – Wetterbygden Stars (Nässjö Sporthall)
Tisdag 2020-03-17 19:04 Jämtland Basket – Umeå BSKT (Östersunds Sporthall)
Tisdag 2020-03-17 19:04 BC Luleå – Köping Stars (Luleå Energi Arena)
Fredag 2020-03-20 19:04 Södertälje Kings – Borås Basket (Täljehallen)
Fredag 2020-03-20 19:04 Wetterbygden Stars – Jämtland Basket (Huskvarna Sporthall)
Fredag 2020-03-20 19:04 Nässjö Basket – Djurgården Basket (Nässjö Sporthall)
Fredag 2020-03-20 19:04 Köping Stars – Norrköping Dolphins (Karlbergshallen)
Fredag 2020-03-20 19:04 Umeå BSKT – BC Luleå (Umeå Energi Arena)

OBS: Spelprogrammet är preliminärt och matcher kan komma att ändras.

* = senaste ändringar (2019-12-06)

 

SLUTSPEL 2020:
Kvartsfinalerna spelas i bäst av fem matcher där Lag 1 möter Lag 8, Lag 2 möter Lag 7, Lag 3 ställs mot Lag 6 och Lag 4 möter Lag 5. Kvartsfinalspelet inleds preliminärt den 27 mars.

Semifinalerna och finalen spelas i bäst av sju matcher. Semifinalerna startar preliminärt den 13 april och finalserien spelas 5 maj-18 maj.

NEGATIVT KVAL OCH NEDFLYTTNING:
Det lag som slutar på nionde plats kommer kvala mot det lag som slutar tvåa i Superettan om en plats i SBL säsongen 2020/2021. Seriesegraren i Superettan går direkt upp till SBL, och det lag som kommer sist i SBL åker ur.

Dela inlägget