Fotograf: Jörgen Jarnberger / Bildbyrån

Spelprogram säsongen 2018/2019

Här hittar du alla kommande matcher + länk till tv-sändning för hela SBL-säsongen 2018/2019!

VECKA 47:
Fredag 23 november, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Borås Basket (Stadium Arena)
Fredag 23 november, kl 19.04: Nässjö Basket – Uppsala Basket (Nässjö Sporthall)
Lördag 24 november, kl 15.04: Södertälje Kings – Wetterbygden Stars (Täljehallen)
Lördag 24 november, kl 16.04: Köping Stars – Umeå BSKT (Karlbergshallen)
Söndag 25 november, kl 19.34: BC Luleå – Jämtland Basket (Luleå Energi Arena)

VECKA 49:
Onsdag 5 december, kl 19.04: Jämtland Basket – Köping Stars (Östersunds Sporthall)
Torsdag 6 december, kl 19.04: Borås Basket – BC Luleå (Boråshallen)
Torsdag 6 december, kl 19.04: Södertälje Kings – Norrköping Dolphins (Täljehallen)
Fredag 7 december, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Uppsala Basket (Huskvarna Sporthall)
Söndag 9 december, kl 15.04: Umeå BSKT – BC Luleå (Umeå Energi Arena)
Söndag 9 december, kl 16.04: Norrköping Dolphins – Wetterbygden Stars (Stadium Arena)

VECKA 50:
Tisdag 11 december, kl 19.04: Köping Stars – Borås Basket (Karlbergshallen)
Tisdag 11 december, kl 19.04: Nässjö Basket – Jämtland Basket (Nässjö Sporthall)
Tisdag 11 december, kl 19.04: BC Luleå – Södertälje Kings (Luleå Energi Arena)
Tisdag 11 december, kl 19.04: Uppsala Basket – Umeå BSKT (Fyrishov)
Fredag 14 december, kl 19.04: Borås Basket – Nässjö Basket (Boråshallen)
Lördag 15 december, kl 15.04: Södertälje Kings – Köping Stars (Täljehallen)
Lördag 15 december, kl 18.04: Wetterbygden Stars – Umeå BSKT (Huskvarna Sporthall)
Lördag 15 december, kl 20.04: Jämtland Basket – Uppsala Basket (Östersunds Sporthall)
Lördag 15 december, kl 20.34: Norrköping Dolphins – BC Luleå (Stadium Arena)

VECKA 51:
Tisdag 18 december, kl 18.04: Umeå BSKT – Nässjö Basket (Umeå Energi Arena)
Tisdag 18 december, kl 19.04: BC Luleå – Borås Basket (Luleå Energi Arena)
Tisdag 18 december, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Södertälje Kings (Stadium Arena)
Lördag 22 december, kl 20.34: Jämtland Basket – Södertälje Kings (Östersunds Sporthall)

VECKA 52:
Torsdag 27 december, kl 19.04: Södertälje Kings – Nässjö Basket (Täljehallen)
Torsdag 27 december, kl 19.04: Borås Basket – Uppsala Basket (Boråshallen)
Torsdag 27 december, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Köping Stars (Stadium Arena)
Torsdag 27 december, kl 19.04: BC Luleå – Wetterbygden Stars (Luleå Energi Arena)
Fredag 28 december, kl 20.04: Jämtland Basket – Umeå BSKT (Östersunds Sporthall)
Söndag 30 december, kl 15.04: Wetterbygden Stars – Jämtland Basket (Huskvarna Sporthall)
Söndag 30 december, kl 16.04: Köping Stars – BC Luleå (Karlbergshallen)
Söndag 30 december, kl 16.04: Nässjö Basket – Norrköping Dolphins (Nässjö Sporthall)
Söndag 30 december, kl 19.34: Umeå BSKT – Borås Basket (Umeå Energi Arena)

VECKA 1:
Fredag 4 januari, kl 19.04: Borås Basket – Jämtland Basket (Boråshallen)
Fredag 4 januari, kl 19.04: BC Luleå – Nässjö Basket (Luleå Energi Arena)
Lördag 5 januari, kl 15.04: Södertälje Kings – Umeå BSKT (Täljehallen)
Lördag 5 januari, kl 16.04: Köping Stars – Wetterbygden Stars (Karlbergshallen)
Söndag 6 januari, kl 19.34: Norrköping Dolphins – Uppsala Basket (Stadium Arena)

VECKA 2:
Tisdag 8 januari, kl 18.04: Umeå BSKT – Norrköping Dolphins (Umeå Energi Arena)
Tisdag 8 januari, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Borås Basket (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 8 januari, kl 19.04: Nässjö Basket – Köping Stars (Nässjö Sporthall)
Tisdag 8 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – BC Luleå (Fyrishov)
Fredag 11 januari, kl 19.04: BC Luleå – Umeå BSKT (Luleå Energi Arena)
Fredag 11 januari, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Jämtland Basket (Stadium Arena)
Lördag 12 januari, kl 16.04: Köping Stars – Uppsala Basket (Karlbergshallen)
Söndag 13 januari, kl 19.34: Nässjö Basket – Wetterbygden Stars (Nässjö Sporthall)

VECKA 3:
Måndag 14 januari, kl 19.04: Södertälje Kings – Borås Basket (Täljehallen)
Tisdag 15 januari, kl 19.04: Jämtland Basket – BC Luleå (Östersunds Sporthall)
Onsdag 16 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – Södertälje Kings (Fyrishov)
Torsdag 17 januari, kl 18.04: Umeå BSKT – Köping Stars (Umeå Energi Arena)
Torsdag 17 januari, kl 19.04: Borås Basket – Norrköping Dolphins (Boråshallen)
Lördag 19 januari, kl 18.04: Wetterbygden Stars – Södertälje Kings (Huskvarna Sporthall)

VECKA 4:
Tisdag 22 januari, kl 19.04: Köping Stars – Jämtland Basket (Karlbergshallen)
Tisdag 22 januari, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Södertälje Kings (Stadium Arena)
Tisdag 22 januari, kl 19.04: Nässjö Basket – Umeå BSKT (Nässjö Sporthall)
Tisdag 22 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – Wetterbygden Stars (Fyrishov)
Fredag 25 januari, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Norrköping Dolphins (Huskvarna Sporthall)
Fredag 25 januari, kl 19.04: Borås Basket – Köping Stars (Boråshallen)
Lördag 26 januari, kl 15.04: Umeå BSKT – Uppsala Basket (Umeå Energi Arena)
Lördag 26 januari, kl 20.04: Jämtland Basket – Nässjö Basket (Östersunds Sporthall)
Söndag 27 januari, kl 19.34: Södertälje Kings – BC Luleå (Täljehallen)

VECKA 5:
Tisdag 29 januari, kl 18.04: Umeå BSKT – Wetterbygden Stars (Umeå Energi Arena)
Tisdag 29 januari, kl 19.04: Uppsala Basket – Jämtland Basket (Fyrishov)
Tisdag 29 januari, kl 19.04: Nässjö Basket – Borås Basket (Nässjö Sporthall)
Onsdag 30 januari, kl 19.04: Köping Stars – Södertälje Kings (Karlbergshallen)
Fredag 1 februari, kl 19.04: Södertälje Kings – Uppsala Basket (Täljehallen)
Fredag 1 februari, kl 19.04: BC Luleå – Norrköping Dolphins (Luleå Energi Arena)
Fredag 1 februari, kl 19.04: Jämtland Basket – Wetterbygden Stars (Östersunds Sporthall)
*Söndag 3 februari, kl 16.04: Uppsala Basket – Nässjö Basket (Fyrishov)
Söndag 3 februari, kl 18.04: Norrköping Dolphins – Köping Stars (Stadium Arena)

VECKA 6:
Måndag 4 februari, kl 19.04: Borås Basket – Umeå BSKT (Boråshallen)
Tisdag 5 februari, kl 19.04: BC Luleå – Köping Stars (Luleå Energi Arena)
Torsdag 7 februari, kl 18.04: Umeå BSKT – Jämtland Basket (Umeå Energi Arena)
Fredag 8 februari, kl 19.04: Södertälje Kings – Nässjö Basket (Täljehallen)
Fredag 8 februari, kl 19.04: Wetterbygden Stars – BC Luleå (Huskvarna Sporthall)
Fredag 8 februari, kl 19.04: Uppsala Basket – Borås Basket (Fyrishov)
Lördag 9 februari, kl 16.04: Köping Stars – Norrköping Dolphins (Karlbergshallen)
Söndag 10 februari, kl 14.04: Nässjö Basket – BC Luleå (Nässjö Sporthall)

VECKA 7:
Tisdag 12 februari, kl 18.04: Umeå BSKT – Södertälje Kings (Umeå Energi Arena)
Tisdag 12 februari, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Köping Stars (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 12 februari, kl 19.04: Uppsala Basket – Norrköping Dolphins (Fyrishov)
Onsdag 13 februari, kl 19.04: Jämtland Basket – Borås Basket (Östersunds Sporthall)
Fredag 15 februari, kl 18.04: Umeå BSKT – Norrköping Dolphins (Umeå Energi Arena)
Fredag 15 februari, kl 19.04: Södertälje Kings – Jämtland Basket (Täljehallen)
Fredag 15 februari, kl 19.04: BC Luleå – Uppsala Basket (Luleå Energi Arena)
Lördag 16 februari, kl 16.04: Köping Stars – Nässjö Basket (Karlbergshallen)
Lördag 16 februari, kl 16.04: Borås Basket – Wetterbygden Stars (Boråshallen)

VECKA 9:
Fredag 1 mars, kl 19.04: BC Luleå – Köping Stars (Luleå Energi Arena)
Lördag 2 mars, kl 17.04: Wetterbygden Stars – Nässjö Basket (Huskvarna Sporthall)
Lördag 2 mars, kl 20.04: Jämtland Basket – Norrköping Dolphins (Östersunds Sporthall)
Söndag 3 mars, kl 19.34: Borås Basket – Södertälje Kings (Boråshallen)

VECKA 10:
Tisdag 5 mars, kl 18.04: Umeå BSKT – BC Luleå (Umeå Energi Arena)
Tisdag 5 mars, kl 19.04: Uppsala Basket – Köping Stars (Fyrishov)
Tisdag 5 mars, kl 19.04: Nässjö Basket – Södertälje Kings (Nässjö Sporthall)
Fredag 8 mars, kl 19.04: Nässjö Basket – Uppsala Basket (Nässjö Sporthall)
Fredag 8 mars, kl 19.04: BC Luleå – Jämtland Basket (Luleå Energi Arena)
Fredag 8 mars, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Borås Basket (Stadium Arena)
Lördag 9 mars, kl 16.04: Köping Stars – Umeå BSKT (Karlbergshallen)
Lördag 9 mars, kl 16.34: Södertälje Kings – Wetterbygden Stars (Täljehallen)

VECKA 11:
Tisdag 12 mars, kl 18.04: Umeå BSKT – Nässjö Basket (Umeå Energi Arena)
Tisdag 12 mars, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Uppsala Basket (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 12 mars, kl 19.04: Södertälje Kings – Norrköping Dolphins (Täljehallen)
Tisdag 12 mars, kl 19.04: Borås Basket – BC Luleå (Boråshallen)
Tisdag 12 mars, kl 19.04: Jämtland Basket – Köping Stars (Östersunds Sporthall)
Fredag 15 mars, kl 19.04: Norrköping Dolphins – Wetterbygden Stars (Stadium Arena)
Fredag 15 mars, kl 19.04: Uppsala Basket – Umeå BSKT (Fyrishov)
Fredag 15 mars, kl 19.04: BC Luleå – Södertälje Kings (Luleå Energi Arena)
Lördag 16 mars, kl 16.04: Köping Stars – Borås Basket (Karlbergshallen)
Söndag 17 mars, kl 18.34: Nässjö Basket – Jämtland Basket (Nässjö Sporthall)

VECKA 12:
Tisdag 19 mars, kl 19.04: Södertälje Kings – Köping Stars (Täljehallen)
Tisdag 19 mars, kl 19.04: Wetterbygden Stars – Umeå BSKT (Huskvarna Sporthall)
Tisdag 19 mars, kl 19.04: Jämtland Basket – Uppsala Basket (Östersunds Sporthall)
Tisdag 19 mars, kl 19.04: Borås Basket – Nässjö Basket (Boråshallen)
Tisdag 19 mars, kl 19.04: Norrköping Dolphins – BC Luleå (Stadium Arena)

* = senaste ändringar. Spelprogrammet uppdaterat 2018-11-08 klockan 10.00.

 

SLUTSPEL 2019:
Kvartsfinalerna spelas i bäst av fem matcher, och inleds preliminärt den 25 mars. De åtta första lagen går till kvartsfinal (lag 1-8, 2-7, 3-6 och 4-5).

Semifinaler och finalen spelas i bäst av sju matcher. Semifinalerna spelas 8-28 april och finalserien 3-17 maj.

Lag 10 åker direkt ur SBL herr och ersätts av det lag som vinner Superettan. Lag 9 i SBL herr får kvala mot tvåan i Superettan.

Dela inlägget